Archiv autora: admin

ŽIVÁ VODA MODRÁ

Dvě informace o vstupném. Prosím, pamatujte na to, že pokud navštívíte areál Živé vody i Archeoskanzenu v jeden den, hlaste se o slevu 50 Kč na rodinném vstupném. Pro pravidelné návštěvníky máme věrnostní karty – platí jeden rok od prvního razítka, za 4 vstupy máte pátý zdarma, karta je přenosná i na jiné osoby.

VelehradModra048

Skalka

Výstava Misie v kontextech a souvislostech

Výstava Misie v kontextech a souvislostech, která netradičním způsobem připomíná vybrané sakrální památky z 9.-12. století ve dvou moravských (Zlínský a Jihomoravský) a dvou slovenských (Trenčínský a Trnavský) krajích, probíhá  do čtvrtka 24.7. v uherskohradišťské Redutě. Ti, kteří ji nestihnou navštívit v Hradišti, mohou tak učinit ve Skalce u Trenčína, kde bude slavnostně zahájena 31. 8. (viz pozvánka). Výstavu tvoří velkoformátové ilustrace míst spojených s cyrilometodějskou misií a počátky křesťanství jako jsou na moravské straně Valy ve Starém Městě, Špitálky v Sadech u Uh. Hradiště, hora sv. Klimenta, Velehrad, Mikulčice, Rajhrad či Pohansko, na slovenské straně pak kupř. Ducové, Krásno, Kopčany, Kšinná a další, a doprovodné texty k jednotlivým lokalitám. Součástí projektu je i publikace obsahující soubor reprodukcí všech kreseb a doprovodných textů, jejichž autory jsou historik Igor Zmeták (slovenské lokality) a publicista Jiří Jilík (moravské lokality). Autorem výtvarné části je malíř Josef Vydrnák z Dubnice nad Váhom. Publikace není v běžné distribuci a lze ji objednat pouze v Trenčínském osvětovém středisku v Trenčíně.

Expedice Chřiby obnovila další památku

Poklona Cyrila a Metoděje u studánky Metúdky nedaleko Bunče v Chřibech je další drobnou památkou, kterou obnovili členové kroměřížské sekce Expedice Chřiby. Poklona bude slavnostně vysvěcena v neděli 27. července ve 14 hodin páterem R. Němečkem. Společný odchod účastníků z Bunče ve 13.30 hodin.

Informace pro členy Historické společnosti Starý Velehrad

Informace pro členy Historické společnosti Starý Velehrad

● Ve středu 9. července se v sále uherskohradišťské Reduty konala prezentace mikroprojektu „Misia v kontextoch a súvislostiach“ s podtitulem „Sakrálne kulturne pamiatky 9.-12. storočia v Trenčianskom, Trnavskom a Juhomoravskom kraji“. Výstupem mikroprojektu, který se zrodil v Trenčínském osvětovém středisku, je publikace přinášející výtvarné a textové pojednání osmnácti velkomoravských lokalit na Slovensku a na Moravě a její výstavní podoba. Výtvarné zpracování je dílem slovenského malíře Josefa Vydrnáka z Dubnice nad Váhom, texty zpracovali historik Mgr. Igor Zmeták, PhD., (Slovensko) a publicista PaedDr. Jiří Jilík (Morava). Vernisáž kulturně obohatili Musica poetica z Trenčína, slovenská zpěvačka Simona Martausová a cimbálová muzika s primášem Petrem Číhalem. 31. srpna se uskuteční druhá vernisáž na Slovensku – v Trenčíně. Publikace není prodejná, ale je možné si ji vyžádat v Klubu kultury v Uh. Hradišti, který byl spoluorganizátorem celé akce. (Fotografie z vernisáže na www.jirijilik.webnode.com)

  • V neděli 27. července se na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti – Sadech v 10 hodin dopoledne uskuteční slavnostní pravoslavná liturgie, již bude sloužit zlínský okružní protopresbyter jer. Mgr. Petr Kliment Koutný. Liturgie se bude konat na archeologické lokalitě, v místech, kde před 1151 lety sloužili mše věrozvěsti, soluňští bratři Cytil a Metoděj.
  • Téhož dne ve 14 hodin dojde v Chřibech na Zdounecku k posvěcení dřevěné poklony sv. Cyrila a Metoděje u studánky Metúdky. Je to další z malých chřibských památek, která byla obnovena péčí členů Expedice Chřiby. Památce požehná P. R. Němeček. Společný odchod účastníků od penzionu na Bunči je ve 13. 30 hodin.

● Jménem správní rady Historické společnosti Starý Velehrad přeji všem členům a příznivcům „starého Velehradu“ krásné léto.

liturgie0001 Misia0001

Bohemia Jazz Festival

„Bohemia Jazz Festival“, v rámci kterého vystoupí 23.7.2014 ve Zlíně na náměstí Míru od 17:00 hod. Funk Corporation – CZ, Dagadana – PL/UA a John Scofield and Überjam Band – US.

Tímto Vás také srdečně zveme na výjimečný koncert do Zlína. Více informací o festivalu naleznete na www.bohemiajazzfest.cz.